DEV Yapım İstanbul Üniversitesi’nde

İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Radyo ve Televizyon Teknolojisi öğrencileri, Programın Dış Paydaşlarından Dev Yapım’ın kurucusu ve kurgu yönetmenini İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi  Oditoryum salonunda  18 Ekim 2017 günü ağırladı. 

HABER: Ü. Ecem KIRAÇCI

FOTOĞRAFLAR: Baturay SOFU ve Melikşah SAYIN

AFİŞ TASARIM: İrem TAŞKÖPRÜLÜ

Dev Yapım Prodüksiyon’un kurucusu Tarık Sönmez ve şirketin kurgu yönetmeni Armağan İnal, İstanbul Üniversitesi’nin Radyo ve Televizyon Teknolojisi bölümü öğrencilerine sektör hakkında bilgiler verdi.

Sönmez ve İnal öğrencilere başta teaser, fragman ve lansman olmak üzere sektör hakkındaki deneyimlerini aktardı. Öğrenciler Sönmez ve İnal’a sektör ile ilgili merak ettiklerini sorma fırsatı buldu.

İmaj filmleri hakkında bilgi veren Sönmez bu filmlerde yapımcı firmanın logosunun başlangıca yakın yerde konumlandırılmasının önemli olduğunu vurguladı. Diriliş Ertuğrul, Söz gibi önemli dizilerin de teaser ve fragmanlarını hazırlayan kurgu yönetmenleri; fragmanlarda renk, mekan kullanımı ve ünlü oyuncu kullanımının büyük öneme sahip olduğunu belirtti. 

Sönmez ve İnal, teaserın merak uyandırması gerektiğini vurgularken teaser yapımında en heyecanlı ve  dikkat çekecek kısımlara yer verilmesi gerektiğini öğrencilerle paylaştı. 

“Kurguda başarının sırrı tutku”

Fragmanlarda sesin doğru kullanımı hakkında bilgi veren Sönmez kurgunun tutkuyla yapıldığında daha başarılı olacağını söyledi. Türkiye’nin dünyaya dizi ihraç eden ülkeler arasında ikinci sırada olduğunu aktaran Sönmez seminerdekilere girişimci davranmalarını öğütledi.

Yaklaşık 2 saat süren söyleşi fotoğraf çekimi ile sona erdi.

 

26/10/2017
638 defa okundu

İstanbul Üniversitesi Avcılar Yerleşkesi Teknik Bilimler MYO

34452 Avcılar/İstanbul

Tel: 0 (212) 473 70 70(10 Hat)

E-Mail: tbmyo@istanbul.edu.tr