Programımız Mezunlarından Yönetmen Suna Merve Girgin İstanbul Üniversitesi’nde  

Radyo Televizyon Teknolojisi Programı’nın 2015-2016 Akademik Yılının İlk Dersini, Programın Mezunlarından Yönetmen Suna Merve Girgin Verdi. Ünlü Yönetmen, iş yoğunluğu sebebiyle yıllardır alamadığı diplomasını da aldı.

 

Haber: Saime Nur Ar, Gamze Avcı (*)

 

İstanbul Üniversitesi(İÜ) Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu (TBMYO) Elektronik  ve Otomasyon Bölümü Radyo ve Televizyon Teknolojisi Programı’nın 2015-2016 Akademik Yılının ilk dersini Yönetmen Merve Girgin verdi.

 Yönetmen Suna Merve Girgin, Radyo ve Televizyon Teknolojisi Programı öğrencileriyle bir araya geldi. Öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği etkinlik, 29 Eylül 2015 tarihinde Mühendislik Fakültesi Prof. Dr. Ali Rıza Berkem Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

İlk ders etkinliğine TBMYO Müdürü Prof.Dr.Umay Fırat, Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. A. Erhan Bakırcı, Yüksekokul Sekreteri E. Nihal Sözeri, Radyo ve Televizyon Teknolojisi Programı Başkan Vekili Doç.Dr.Özgü Yolcu, İÜ İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Fırat Tufan, Radyo ve Televizyon Teknolojisi Programı Öğretim Görevlisi Hasan Yaman, Okutman Bahar Söz, Okutman Süha Taşköprülü’nün yanı sıra Radyo ve Televizyon Teknolojisi Programı ile AUZEF Medya ve İletişim Programı’nın öğrencileri katıldı.

Söyleşi öncesinde TBMYO’nun 2014-2015 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni’nde görev alan öğrencilere Teşekkür Belgeleri verildi. Radyo Televizyon Teknolojisi Programı 2. Sınıf öğrencileri Eren Aktaş, Tülin Dermiöz, Gürkan Dinçer, Sami Kılınç, Enes Moğulkoç, İlayda Özköse ve Sezen Şimşek, teşekkür belgelerini öğretim elemanlarının elinden aldılar.

Radyo Televizyon Teknolojisi Programı’nın 2007 mezunları arasında yer alan Girgin, söyleşi öncesinde iş yoğunluğu sebebiyle yıllardır alamadığı diplomasını da aldı. Ünlü Yönetmene diplomasını TBMYO Müdürü Prof. Dr. Umay Fırat takdim etti. Prof. Dr. Fırat ayrıca El Sanatları Bölümü Seramik, Cam ve Çinicilik Programı öğretim üyeleri tarafından hazırlanan elişi çini tabağı da günün hatırası olarak Girgin’e hediye etti.

‘Doktorlar’, ‘Adını Feriha Koydum’, ‘Umutsuz Ev Kadınları’ ‘O Hayat Benim’ gibi birçok dizinin yönetmenliğini yapan Suna Merve Girgin’e Radyo ve Televizyon Teknolojisi Programı Başkan Vekili Doç.Dr.Özgü Yolcu da İstanbul Üniversitesi rozetini taktı.

 Prof. Dr. Umay Fırat: “Başlangıçlar Her Zaman Heyecan Vericidir”

 Prof. Dr. Umay Fırat, yaptığı konuşmada başlangıçların her zaman heyecan verici olduğunu ifade ederek tüm öğrencilere yeni eğitim yılında başarılar diledi. Yeni eğitim yılına programın başarılı mezunlarından birinin de katıldığı bir “Hoşgeldiniz Dersiyle” başlanmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Prof. Dr. Umay Fırat, bu tür etkinliklerin diğer programlara örnek olmasını dilediğini de ifade etti. Suna Merve Girgin’e katılımından dolayı teşekkür eden Prof. Dr. Umay Fırat, yıllar sonra teslim alacağı diplomasının kendisine hayırlı olmasını diledi.

 Doç.Dr.Özgü Yolcu: “Portfolyo Uygulamasını Başlatıyoruz”

 Bu yıl yeni bir uygulamaya geçtiklerini belirten Doç.Dr.Özgü Yolcu şunları söyledi: “Programımızdaki tüm hocalarınızla bir araya gelerek hangi derste hangi ödevlerin yapılacağını ve hangi çıktıların alınacağını yeniden planladık. Mezun olduğunuzda bir portfolyo oluşturacağınız şekilde hepsini yeniden yapılandırdık. Portfolyo derken sizin yaptığınız tüm işleri sergilediğiniz bir klasörden ve portfolyo sitesinden bahsediyoruz. Mezun olduktan sonra iş görüşmelerinizde çektiğiniz kısa filmleri, hazırladığınız haberleri ve radyo programlarını, çektiğiniz fotoğraf ve videoları, yaptığınız tasarımları profesyonel bir bakış açısıyla ve profesyonel bir sunumla paylaşabilmenizi amaçlıyoruz.” dedi.

Suna Merve Girgin: “Filmler Başka Bir Dünyanın Kapısını Açar”

 Yönetmen Suna Merve Girgin tecrübelerini öğrencilerle paylaştı ve öğrencilerin sorularını yanıtladı. Teknolojinin kolaylık sağlamasına rağmen mesleğinin çalışma şartlarının zor olduğunu söyleyen Girgin, öğrencilere mesleğin olumlu ve eğlenceli yanlarını anlattı. Başarılarının sebebinin çok çalışmak olduğunu söyleyen Girgin şunları söyledi: “Hayalinizin ötesinde bir sürü an yaşıyorsunuz. Ayasofya’da faytonla dönem sahneleri çektim. Boğaz Köprüsü’nün ortasında çekim yapıyorsunuz. Köprü sizinmiş gibi. Girdiğiniz her mekân sizin oluyor.” dedi ve öğrencilere şu tavsiyelerde bulundu: “Bol bol film izleyin. İzlediğiniz her filmin size bir katkısı vardır. Filmler başka bir dünyanın kapısını açar size. O zaman göreceksiniz duygular tektir. İran Sineması’nda da Hollywood Sineması’nda da üzüldüğünüz şey aynıdır.”

Söyleşinin ardından Doç.Dr.Özgü Yolcu, Suna Merve Girgin’e teşekkür plaketini verdi. Söyleşi, fotoğraf çekimi ile son buldu.

(*) “Yönetmen Suna Merve Girgin İstanbul Üniversitesi’nde” haberi, İÜ TBMYO Radyo ve Televizyon Teknolojisi Programı bünyesinde Doç. Dr. Özgü Yolcu tarafından verilmekte olan “Radyo ve TV’de Haber Tekniği 1-2” dersi kapsamında hazırlanmıştır.

Print

18/09/2015
1523 defa okundu

İstanbul Üniversitesi Avcılar Yerleşkesi Teknik Bilimler MYO

34452 Avcılar/İstanbul

Tel: 0 (212) 473 70 70(10 Hat)

E-Mail: tbmyo@istanbul.edu.tr