Program Hakkında

Programın Amacı:

Makine Programında iki yıl süreli ön lisans eğitimi verilmektedir. Bu programdan mezun olan öğrenciler “Makine Teknikeri” unvanı almaktadır. Bu programda öğrencilere, sanayide mühendis ile teknisyen arasındaki rolü yürütecek şekilde aşağıdaki bilgi ve becerilerin kazandırılması amaçlanmaktadır. ¨Makine eğitimine ait teorik ve pratik bilgiler ¨Günün değişen koşullarına uygun yeni teknolojilerin tanıtılması ¨Bilgisayar destekli eğitim ve çizim ¨Nümerik kontrollü tezgahlar için program hazırlama ve tezgah kullanımı ¨İş disiplini, yönetim ve organizasyon prensipleri ¨Üretim ve planlama teknikleri ¨Ölçü, kontrol teknikleri ile tahribatlı ve tahribatsız muayene yöntemleri ¨Talaşlı ve talaşsız imal usulleri ve takım tezgahları ¨Hidrolik-Pnömatik kontrol sistemleri teori ve uygulamaları ile devre tasarımları ¨Transport teknikler .

Programın İş İmkanları:

Makine Programı mezunları endüstride; talaşlı ve talaşsız imalat yapan kuruluşlarda üretim, bakım, çizim ve tasarım gibi alanlarda istihdam edilmektedir. Üretim-Sanayi İşbirliği Projesi kapsamında öğrencilik esnasında çeşitli iş kollarında uygulamalı eğitim ve ayrıca 60 iş günü staj sonucunda öğrencilerimiz sanayide uygulamalarla iç içe olmakta, bilgi ve becerileri artmakta böylece çok kolay iş bulma imkanına kavuşmaktadır. Dikey geçiş sınavlarında başarılı olanlar ise Mühendislik Fakültelerine geçmektedirler.

Programın Tarihçesi:

1988-1989 Eğitim-Öğretim yılında açılan Makine Programının program başkanlığını Öğr. Gör. Betül UYSAL yapmaktadır.

Programın Yıllara Ait Öğrenci Kontenjanları:

Makine Programına son üç yıldır ortalama olarak 50 kontenjan ile öğrenci alınmaktadır.

Öğrenci Alımı Yapılan Dallar:

-Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının, Makine, Tesviye, Motor, Bilgisayarlı Numerik Kontrol (CNC), Endüstriyel Mekanik Gemi Makinaları, Hidrolik ve Pnömatik, Hidrolik ve Pnömatik Teknolojisi,İş Makinaları, İş Makinaları Bakım ve Onarım, İş Makinaları Operatörlüğü , Kalıp,Kalıpçılık, Konfeksiyon Makinaları Bakım ve Onarım Metal İşleri,Metalurji, Mikroteknik,Uçak Motorları, Uçak Motorları Bakım ve Onarım bölümlerinden birinden mezun olanlar Makine Teknikerliği ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Yukarıda belirtilen bölümlerden mezun öğrencilerin ön lisans programına başvurdukları yıldaki ÖSYM yerleştirme kılavuzlarını incelemelerinde fayda vardır.

– Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) girmeleri ve yeterli Sayısal (SAY) puanı almaları gerekir.

Mezuniyet Sonrası Çalışma Alanları:

Makina Teknikerleri; tüm fabrikaların ve işletmelerin imalat, bakım-onarım, proje, planlama, makine resim ve konstrüksiyonla ilgili bölümleri, takım tezgahları ve CNC işleme merkezleri ile talaşlı imalat yapan işyerleri, makine ve metal sanayi,  otomotiv sektörü, demir-çelik, kimya, tekstil, cam, çimento endüstrisi, haddehaneler ve çelikhaneler gibi çok geniş bir yelpazede yer alan küçük, orta büyüklükteki işletmeler ile büyük işletmelerde görev yapabilirler.  Bazı küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde makine teknikerleri, işletmenin kıdemli teknik elemanı olabilirler ve dolayısı ile liderlik ve yöneticilik rolünü üstlenebilirler.

Adı  Soyadı Ünvan Kadro Durumu Halen Çalışmakta Olduğu Üniversite Dısı
Kadro Sözleşme Fakülte/ Yüksekokul/ Enstitü Bölüm Ç. Kurum G. Maddesi
Erdoğan KÖSE Prof.Doç.Dr. X   Teknik Bilimler MYO Basım ve Yayın teknolojisi    
Betül UYSAL Öğr.Grv. X   Teknik Bilimler MYO Makine    
Seçkin ERDEM Yrd. Doç. X   Teknik Bilimler MYO Otomotiv    
Birkan DURAK Öğr.Grv. X   Teknik Bilimler MYO Uçak Tek.    
H.Kemal SÜRMEN Öğr.Grv. X   Teknik Bilimler MYO Sivil Hav.ve Kabin H.    
Mehmet SİNAN Öğr.Grv. X   Teknik Bilimler MYO Otomotiv    
A.Serdar GÜLTEK Öğr.Grv. X   Teknik Bilimler MYO Yangın Güv.    
Hüseyin YILDIZ Öğr. Grv. X   Teknik Bilimler MYO Makine