Cam Tarihinin Duayenleri İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’da Buluşuyor

Uluslararası Cam Tarihi Vakfı’nın 21. Kongresi İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa ev sahipliğinde, 27 ülkeden 115 bilim insanının katılımıyla, 3-7 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 

camsemp-banner

Antikite’den günümüze camın tarihsel gelişimini, estetik özellikleri ve kullanım çeşitliliği doğrultusunda araştırmayı; konu hakkındaki bilgileri geliştirmeyi ve paylaşmayı ilke edinen; bu doğrultuda en prestijli organizasyon kabul edilen Association Internationale pour l’histoire du Verre (AIHV) 21. Kongresini 3-7 Eylül 2018 tarihleri arasında İstanbul’da, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa ev sahipliğinde gerçekleştiriyor.
AIHV, Belçika’nın Liège şehrinde bulunan Musée Curtius’un Direktörü Dr. Joseph Phillippe tarafından 1956 yılında kuruldu. Birliğin ilk kongresi ise 1958 yılında Liège’de gerçekleştirildi. Üç sene aralıklarla gerçekleştirilen kongre, dünyanın cam tarihi konusundaki uzman bilim insanlarını ve konuya ilgi duyan arkeologları, sanat tarihçilerini, sanatçıları, koleksiyoncuları, müze küratörlerini, bilim insanlarını ve sanat eseri restoratörlerini bir araya topluyor. Kongre, bilim insanlarına yaptıkları çalışmaları ve bulgularını paylaşma imkanı vermenin yanında gerçekleştirdiği inceleme gezileri ile de bilgi paylaşımını sağlayan bir platform özelliğini taşıyor.
Her kongreyi farklı bir ülke ve şehirde gerçekleştiren AIHV, şimdiye kadar kongrelerini; Berlin, Şam, Londra, Prag, Amsterdam, Nancy, Madrid, Basel, Viyana, Hollanda, Venedik, Milano, New York, Corning, Antwerp, Selanik, Piran ve Fribourg şehirlerinde gerçekleştirdi.
60. Yılına ulaşan AIHV Kongerisinin 21. si 3-7 Eylül 2018 tarihlerinde İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa ev sahipliğinde, Tarihi yarımadada yer alan İstanbul Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştiriyor. Bu yılki etkinliğe 27 ülkeden 100’den fazla cam tarihi konusunda uzman bilim insanı katılıyor.

http://aihv21.istanbul.edu.tr/en

http://aihv21.istanbul.edu.tr/fr

http://aihv21.istanbul.edu.tr/de

29/08/2018
336 defa okundu

Adres : İstanbul Üniversitesi Büyükçekmece Yerleşkesi Teknik Bilimler MYO

Büyükçekmece/İSTANBUL/TÜRKİYE

Tel:0 212 866 37 00

E-Posta :tbmyo@istanbul.edu.tr