Telekomünikasyon Teknolojileri Uygulama Laboratuvarı Açıldı

İstanbul Üniversitesi öğrencilerine mezun olmadan önce sektörü yakından tanıma ve keşfetme fırsatı ile pratik, kapsamlı ve profesyonel bir deneyim edinebilme imkânı sunan “Telekomünikasyon Teknolojileri Uygulamalı Laboratuvarı” açıldı.

İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu (İÜ TBMYO) ve Türk Telekom arasında 10 Şubat 2017 tarihinde düzenlenen törenle iş birliği protokolü imzalandı. İş birliği kapsamında İÜ TBMYO’da “Telekomünikasyon Teknolojileri Uygulamalı Laboratuvarı” açıldı.

filehandler

İÜ TBMYO ile Türk Telekom’un eğitimde üniversite ve sanayi işbirliği çalışmalarını yürüten Türk Telekom Akademi arasında gerçekleştirilen iş birliği kapsamında öğrenciler alacakları derslerle telekomünikasyon teknolojilerine hâkim olurken, sektörün nitelikli iş gücü ihtiyacına da cevap verilmiş olacak. İş birliği kapsamında telekomünikasyon sektörü için pratik, çözüm odaklı ve kalifiye sektör çalışanı yetiştirilmesi hedefleniyor.

Türk Telekom Yöneticileri Gençlere Deneyimlerini Aktaracak
ttlab1

İstanbul Üniversitesi Tanıtım Filmi’nin izlenmesi ile başlayan törende açılış konuşmasını İÜ TBMYO Müdürü Prof. Dr. Erdoğan Köse yaptı. Prof. Dr. Köse konuşmasında böyle bir protokol imzalanmasından dolayı duydukları mutluluğu ifade ederek, “İÜ TBMYO bünyesinde verilecek olan eğitimlerde öğrencilere, teori ve uygulamalı derslerin yanı sıra, e-eğitimler ve Türk Telekom sistem salonu ziyaretleri de sunulacak. En ileri teknolojilerin deneyimlenebileceği Türk Telekom Laboratuvarları’nda uygulamalı eğitimler düzenlenirken, Türk Telekom çalışanlarından seçilen donanımlı iç eğitmenler tarafından öğrencilere telekomünikasyon alanında ders ve eğitimler verilecek. İş birliği kapsamındaki dersler sonunda başarılı olan öğrenciler ‘Telekomünikasyon Kurulum Elemanı Belgesi’ alma hakkına sahip olacak” ifadelerini kullandı.

Sektörde Hızlı Değişime Ayak Uydurmalıyız
ttlab2

Türk Telekom İstanbul 1. Bölge Müdürü Dr. Mehmet Beytur, bugün üniversitelerle yaptıkları iş birliklerinin bir sonucu olarak İstanbul Üniversitesi’nde olduklarını vurgulayarak, “Bu program ile birkaç önemli amacımız var. Bunlardan ilki sektöre daha eğitim aşamasındayken uygun eleman yetiştirmek. Bir diğeri ise sektördeki hızlı değişime ayak uydurabilmek. Bunun yolu da sektörle eğitim arasında bir iş birliğinden geçiyor. Dolayısıyla ülkemizin en köklü üniversitesi olan İstanbul Üniversitesi ile böyle bir program yapmış bulunmaktayız” dedi. Dr. Beytur konuşmasını sonlandırırken programda emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.

Dr. Mehmet Beytur’un ardından kürsüye “Türk Telekom Akademi Üniversite Sanayi İş Birliği” projesi hakkında sunum yapmak üzere Doğan Özmen geldi. Doğan Özmen katılımcılarla Türk Telekom Akademi videosunu paylaştıktan sonra üniversite- sanayi iş birlikleri hakkında bilgi verdi.

Doğan Özmen’in ardından konuşmasını yapmak üzere kürsüye İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak geldi.

“Öğrencilerimiz En Yeni Teknolojileri Öğrenecek”
ttlab3

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak geleceğe dair umut taşıyan böyle bir projede yer almaktan duyduğu mutluluğu belirterek, “Üniversiteler bilgi üreten kurumlardır. Ancak bu bilgi raflarda kalmamalıdır. İnsanlığa yararlı ve topluma rehber olmalıdır. Üniversitelerin en temel amacı bilgiyi insanla buluşturmaktır. Bunun da en başarılı yolu üniversite sanayi işbirliğidir. Bu konuyu İstanbul Üniversitesi olarak çok önemsiyoruz. Ürüne ve hizmete dönüşen iş birliklerimiz söz konusu” ifadelerini kullandı.

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, ara eleman yetiştiren meslek yüksekokullarında uygulamalı eğitime büyük önem verdiklerini belirtti. Rektör Prof. Dr. Mahmut Ak, “Bu işbirliği ile öğrencilerimize en yeni teknolojilerin öğretilmesini ve telekomünikasyon alanında ihtiyaç duyulan telekomünikasyon kurulum elemanı yetiştirilmesini amaçlıyoruz. Telekomünikasyon Laboratuvarı’nda Türk Telekom yöneticileri ve uzmanlarının meslek içi eğitimlerinin verilmesi, öğrencilerimizin gerçek iş dünyasıyla tanışması açısından büyük bir avantaj. Öğrenciler sektörün aramış olduğu yeterlilikler doğrultusunda alacakları eğitim ile sektör tarafından daha tercih edilen nitelikli bir iş gücünü oluşturacak. İşbirlikleri ve verdikleri destek için Türk Telekom’a teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’ın konuşmasının ardından İstanbul Üniversitesi ve Türk Telekom Akademi arasında yapılacak protokolün imza törenine geçildi. Törende İstanbul Üniversitesi adına protokolü İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve İÜ TBMYO Müdürü Prof. Dr. Erdoğan Köse, Türk Telekom Akademi adına ise Türk Telekom İstanbul 1. Bölge Müdürü Dr. Mehmet Beytur ve Türk Telekom Akademi ve İç İletişim Direktörü Saynur Önen imzaladılar.

İmza törenin ardından İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İÜ TBMYO Müdürü Prof. Dr. Erdoğan Köse ve Türk Telekom İstanbul 1. Bölge Müdürü Dr. Mehmet Beytur sanal gerçeklik gözlükleri ile Türk Telekom Tanıtım Filmi’ni izlediler. Ardından İstanbul Üniversitesi ve Türk Telekom Akademi Mensupları İÜ TBMYO önünde bir hatıra fotoğrafı çektirdi. Sonrasında Telekomünikasyon Teknolojileri Uygulamalı Laboratuvarı’nın açılış kurdelesi kesilerek laboratuvar gezildi.

Tören, düzenlenen kokteylin ardından sona erdi.

Kapsamlı Eğitim

İÜ TBMYO’da “Telekomünikasyon Teknolojileri” dersi 25’er öğrenci ile yürütülecek.  Öğrencilerin seçebileceği bu özel ders kapsamında Türk Telekom’un belirlediği Haberleşmenin Gelişimi, Erişim Şebekeleri Bakır Kablo Ek ve Ölçüm Metotları, Türk Telekom’da PSTN VE XDSL Servisleri, Erişim Şebekeleri Fiber Ek ve Ölçüm Metotları, Yeni Nesil Erişim Teknolojileri – FTTH, IPTV, WiFi, FTTB/C Sistemleri, Türk Telekom’da Enerji ve Soğutma Sistemleri ile Temel Network Eğitimi konuları öğretilecek.

Program, 14 hafta boyunca haftada 1 gün olarak düzenlenecek ve Telekomünikasyon Teknolojileri Laboratuvarı’nda 56 saat teori ve uygulamayla, konuyla ilgili e-eğitimler ve Türk Telekom sistem salonu ziyaretleri gerçekleştirilecek. Telekomünikasyon Teknolojileri dersleri; sanal gerçeklik uygulaması, e-eğitim, mobil öğrenme, sanal sınıf ve video bazlı dijital öğrenme gibi yöntemleri de aktif olarak kullanmasıyla dikkat çekiyor.

Haber linki: http://www.istanbul.edu.tr/tr/haber

13/02/2017
1439 defa okundu

Adres : İstanbul Üniversitesi Büyükçekmece Yerleşkesi Teknik Bilimler MYO

Büyükçekmece/İSTANBUL/TÜRKİYE

Tel:0 212 866 37 00

E-Posta :tbmyo@istanbul.edu.tr