İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak Bir Yıl İçinde Yaptıkları Çalışmaları Anlattı

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’nde 1. yılını doldurması sebebiyle 7 Nisan 2016 tarihinde İÜ Rektörlüğü Doktora Salonu’nda bir sunum yaptı. Rektör Prof. Dr. Mahmut Ak, yaptığı sunumda Nisan 2015-Nisan 2016 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi’nde yapılan çalışmaları anlattı.

Görev süresi boyunca şeffaf, hesap veren, saygın ve özerk üniversite anlayışının sürdürüleceğini belirterek 3 Nisan 2015 tarihinde görevine başlayan Rektör Prof. Dr. Mahmut Ak, görev süresinde 1. yılını doldurdu. İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, 1. yılını doldurması münasebetiyle yaptığı sunumda, geride kalan 1 yıllık süreçte yapılan çalışmalar, ilerlemeler ve elde edilen başarıları İstanbul Üniversitesi mensupları ile paylaştı. Sunuma İstanbul Üniversitesi Senatosu, daha önce dekanlık yapmış olan öğretim üyeleri, araştırma ve uygulama merkezlerinin müdürleri ve daire başkanları olmak üzere 130 kişi katıldı.

“Nefes Aldığımız Sürece İstanbul Üniversitesi Mensubuyuz”

Rektör Prof. Dr. Mahmut Ak sunumunda yönetişim, eğitim, araştırma, topluma hizmet, mekân tasarımları ve kurumsal iletişim başlıkları üzerinden gerçekleştirilen faaliyetler hakkında bilgi aktardı. Rektör Prof. Dr. Mahmut Ak, bu sunum vesilesi ile geçtiğimiz bir yıl boyunca İstanbul Üniversitesi’nde neler yapıldığını gözden geçireceklerini söyleyerek, “İstanbul Üniversiteli olmak, üniversiteye kayıt yaptırılan andan itibaren nefes aldığımız sürece devam ediyor. Bu vesile ile İstanbul Üniversitesi havuzundan yararlanmaya ve gücümüz yettiğince katkıda bulunmaya devam ediyoruz” dedi.

Rektör Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Üniversitesi’nin bir marka olmasında, İstanbul Üniversitesi yönetim anlayışının şeffaflık, akademik özgürlük, hukukun üstünlüğü, hesap verilebilirlik gibi kavramların üzerine kurulmuş olmasının etkili olduğunu ifade etti.

“Lisansüstü Eğitime Önem Veriyoruz”

İstanbul Üniversitesi’nin lisansüstü eğitime verdiği önemden de bahseden Rektör Prof. Dr. Mahmut Ak, “Lisansüstü eğitimi çok önemsiyoruz. Bu alandaki temel politikamız lisansüstü öğrenci sayısını arttırmak, lisans eğitimindeki öğrenci sayısını ise önce sabit tutup daha sonra azaltmak dedi. Rektör Prof. Dr. Mahmut Ak, 2015 yılında bunu bir ölçüde sağladıklarını da sözlerine ekledi.

“Uluslararasılaşma Çalışmalarının Gereği ve Önemi Artıyor”

İstanbul Üniversitesi’nde uluslararasılaşma çalışmalarına da verilen önemin giderek arttığını ifade eden Rektör Prof. Dr. Mahmut Ak, “İstanbul, sadece fiziki olarak değil aynı zamanda ekonomik, kültürel ve eğitsel olarak da Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlıyor. Bu durumda Türkiye’yi dünya üniversiteler liginde başarı ile temsil eden üniversitemizin uluslararasılaşma çalışmalarının gereği ve önemi de giderek artıyor. Uluslararasılaşma kapsamında, yabancı ülke büyükelçi ve konsoloslarıyla ikili ilişkileri geliştirmek ve iş birliğinde bulunmak için görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Bu noktada 55 ülke ile 159 ikili iş birliği anlaşmamız, 27 Avrupa Birliği ülkesi ile 600 Erasmus anlaşmamız ve 17 ülke ile 48 mevlana anlaşmamız bulunuyor. Ayrıca 149 farklı ülkeden 5747 uluslararası öğrencimiz var” diye belirtti.

Öğrenci Dostu Üniversite: İstanbul Üniversitesi

Öğrenci dostu ve öğrenci odaklı üniversite anlayışı ile hareket ettiklerini söyleyen İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, “Lisans öğrencilerimize araştırma projesi desteğini başlattık. Ayrıca öğrenci gezileri ve çeşitli faaliyetler için SKS tarafından maddi destek ve araç imkânı da sağlanıyor. Öğrenci etkinliklerine mekân tahsis ediliyor, organizasyonlarına destek veriliyor. Bunun karşılığını ise öğrencilerimizin elde ettiği başarılarla gururlanarak alıyoruz” dedi.

“İstanbul Üniversiteli Olmanın Gururunu Yaşıyoruz”

İstanbul Üniversitesi için mezunların da çok önemli olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Üniversitesi öğrenci, mezun, akademisyen ve idari personelini ortak bir platformda buluşturmayı hedefleyen “Amfistanbul” projesinin İÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından, İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün koordinatörlüğünde hayata geçirildiğini söyledi. Rektör Prof. Dr. Mahmut Ak, “Mezunlarımız da bizlere her yerde İstanbul Üniversiteli olmanın gururunu yaşatıyorlar. Ülkemizden Nobel ödülünü almaya hak kazanan iki isim de İstanbul Üniversitesi mezunu. Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan Orhan Pamuk İletişim Fakültemiz mezunudur. 2015 yılında Nobel Kimya Ödülü’nü kazanan Prof. Dr. Aziz Sancar ise İstanbul Tıp Fakültesi mezunumuzdur” ifadelerini kullandı.

“Gücümüzü Bilimsel Niteliğimizden Alıyoruz”

Rektör Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Üniversitesi’nin gücünü bilimsel niteliğinden aldığını belirterek, “İstanbul Üniversitesi ulusal ve uluslararası pek çok sıralamada başı çekerek ülkemizi en iyi şekilde temsil etmektedir. Dünyanın İlk 500 Üniversitesi Listesi’ne 10. kez giren üniversitemiz mezunların başarısına göre ve öğretim üyesi başına düşen yayın sayısına göre de pek çok sıralamada ilk sıralarda yer almaktadır. Bu başarıda bütün İstanbul Üniversitesi ailesinin emeği vardır” şeklinde konuştu. İstanbul Üniversitesi’nin 2015 yılında 75 buluş için patent başvurusunda bulunarak “En Fazla Patent Başvurusu Yapan Üniversite Ödülü”nü almaya hak kazandığını da sözlerine ekleyen Rektör Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Üniversitesi’nin bu başarısını koruyarak patent başvuru sayılarını da her geçen gün arttıracağını belirtti.

“Fiziksel Alt Yapı Hızla Yenileniyor”

İstanbul Üniversitesi’nin fiziksel alt yapının yenilenmesi hususunda da çalışmalara devam ettiğini belirten Rektör Prof. Dr. Mahmut Ak restorasyon çalışmaları hakkında da bilgi verdi. Rektör Prof. Dr. Mahmut Ak, “Birçok yerleşkemizde restorasyon ve yenileme çalışmaları hedeflediğimiz şekilde sona erdi. Atatürk ve Gençlik Anıtı’nın restore çalışmaları tamamlandı. Üniversitemiz için çok değerli olan ‘II. Bayezid Türk Hamam Kültürü Müzesi’ açıldı. Yenilenen senato salonumuz birçok önemli toplantıya ev sahipliği yaptı. Siyasal Bilgiler Fakültesi Binası’nın inşaat çalışmaları devam ediyor. Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi’nin derslik talepleri karşılamak amacıyla projelendirilen ek bina çalışmaları tamamlandı. Sosyal Bilimler Enstitüsü Yeni Binası hizmete girdi” dedi.

Kurum içi iletişimi güçlendirmek amacıyla da birçok çalışma yaptıklarını ifade eden Rektör Prof. Dr. Mahmut Ak, “İyi Uygulama Örnekleri ve Gelecek Vizyonu Çalıştayları ile üniversitemiz akademik ve idari personelleri ile görüş alışverişinde bulunabilme fırsatına eriştik. Kurumsal birlik, beraberlik ve aidiyeti güzel bir şekilde ortaya koyduk” ifadelerini kullandı. Rektör Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Üniversitesi’nin toplumun her kesimine dokunabilmesi gerektiğinden bahsederek bu amaçla kurum dışı paydaşların desteğini alan ve onlara katkı sağlayan bir kurum olma yolunda ilerlediklerini söyledi.

Rektör Prof. Dr. Mahmut Ak, tüm bu başarıların büyük İstanbul Üniversitesi ailesinin ortak başarısı olduğunu söyleyerek daha güzel çalışmalara imza atmak temennisi ile konuşmasını sonlandırdı.

Haber: Kübra OBAY

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

13/04/2016
705 defa okundu

Adres : İstanbul Üniversitesi Büyükçekmece Yerleşkesi Teknik Bilimler MYO

Büyükçekmece/İSTANBUL/TÜRKİYE

Tel:0 212 866 37 00

E-Posta :tbmyo@istanbul.edu.tr