Şehit İtfaiyeci Celil DAĞ & İbrahim KORAY Uygulamalı Yangın Eğitim Alanı Törenle Açıldı

İstanbul Üniversitesi Avcılar Yerleşkesi’nde İstanbul Üniversitesi- İpragaz A.Ş. işbirliği ile kurulan Şehit İtfaiyeci Celil DAĞ & İbrahim KORAY Uygulamalı Yangın Eğitim Alanı Törenle Açıldı.

Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu bünyesinde 2000-2001 eğitim öğretim yılında eğitime başlayan ve kuruluşundan bu yana, sivil savunma ve itfaiyecilik alanında teknik bilgi ve beceri donanımlı ara eleman yetiştirmeyi hedefleyen Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Programı, en büyük hayallerinden birini daha gerçekleştirerek 25 Mayıs 2015 tarihinde açılışı yapılan Şehit İtfaiyeci Celil DAĞ & İbrahim KORAY Uygulamalı Yangın Eğitim Alanı ile hedeflerine daha da yaklaştı.

Türkiye’de bu alanda Yüksekokul düzeyinde eğitim veren ilk eğitim programlarından biri olması yanında, halen eğitim veren 13 program arasında da en çok tercih edilen ve en yüksek puanla öğrenci alan İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Programı, kuruluşundan bu yana uygulamalı eğitimlerini İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığının desteği ile sürdürüyordu.

Uygulamalı Yangın Eğitim Alanı’na, 13 Şubat 1997 yılında Tuzla’da meydana gelen tanker yangınında, hayatlarını kaybeden, kahraman itfaiyeciler, Celil DAĞ ve İbrahim KORAY’ın adlarının verilmesi ise tüm itfaiye ve yangın güvenliği sektöründe takdirle karşılandı.

Tören’de Avcılar İlçesi Kaymakamı Hulusi DOĞAN, Avcılar Belediye Başkan Yardımcıları, Bakırköy Belediye Başkan Yardımcıları, Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Bayram Mert SAVRUN, İpragaz A.Ş. CEO’su Selim ŞİPER, İpragaz A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı, Fakülte Dekan ve Dekan Yardımcıları, Merkez ve Enstitü Müdürleri, Celil DAĞ ve İbrahim KORAY’ın aileleri, Meslek Yüksekokulu öğretim üye ve yardımcıları ile idari personelin yanı sıra çok sayıda öğrenci hazır bulundu.

Saat 14:00’de İstiklal Marşı ve Saygı duruşu ile başlayan Törende, ikramların ardından konuşmalara geçildi. Sıra ile kürsüye gelen Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı, aynı zamanda Mülkiyet Koruma ve Güvenlik Bölüm Başkanı ve Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Program Başkanı Yrd.Doç.Dr. A. Erhan BAKIRCI, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof.Dr. Umay B. FIRAT, İpragaz A.Ş. CEO’su Selim ŞİPER, İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Bayram Mert SAVRUN ve Avcılar Kaymakamı Hulusi DOĞAN, konuşmalarında itfaiyecilik mesleğinin ve bu alanda uygulamalı eğitimin önemi konusuna değinerek Üniversite – Sanayi işbirliğinin göstergesi olarak açılacak olan uygulamalı eğitim alanının hayırlı olmasını dilediler.

Konuşmaların ardından, Uygulamalı Eğitim Alanının oluşturmasında emeği geçen İpragaz A.Ş. yetkilileri Selim ŞİPER (CEO), Eyüp ARATAY (Genel Müdür Yardımcısı), Can TOYDEMİR (Teknik Grup Müdürü), Mustafa ERTÜRK (Tesis İşletme ve Risk Müdürü) ve Resul DİLEK (Yangın Müşaviri)’e Yüksekokul Müdürlüğü tarafından hazırlanan Plaket ve Yüksekokulun Seramik Cam ve Çinicilik Programı öğrencileri tarafından hazırlanan özel üretim Osmanlı Çini Panolar İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Bayram Mert SAVRUN tarafından verilerek katkılarından dolayı teşekkür edildi.

Alanın açılışında Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Programı öğrencilerinin İstanbul Büyükşehir İtfaiyesi desteği ile yapmış oldukları arama kurtarma ve yangına müdahale tatbikatı seyirciler tarafından ilgi ile izlendi.

03/06/2015
2017 defa okundu

Adres : İstanbul Üniversitesi Büyükçekmece Yerleşkesi Teknik Bilimler MYO

Büyükçekmece/İSTANBUL/TÜRKİYE

Tel:0 212 866 37 00

E-Posta :tbmyo@istanbul.edu.tr